تبلیغات
بچه های ابدی
بچه های ابدی
هر سد و مانعی می تواند یک شانس برای تغییر زندگی شما باشد...

شادروان محمدرضا نامنی در23 فروردین 1323 در تهران متولد شد.
وی تدریجاً و در طول تحصیلات ابتدایی و متوسطه بینایی خود را از دست داد و دوره لیسانس را با كم بینایی و فوق لیسانس را با نابینایی به پایان رسانید.
شادروان نامنی پایان نامه تحصیلی خود را با خط بریل تهیه نمود و با درجه خوب مورد تأیید اساتید خود قرار گرفت و در همان دوران در كنار دكتر محمد خزائلی قرار گرفت و بعد از درگذشت ایشان در سال 1353 مدت 13 سال مدیریت علمی و توانبخشی آموزشگاه خزائلی را بر عهده داشت و سپس برای آموزش در دوره تخصصی" آموزش كودكان نابینا " به امریكا عزیمت نمود، وی سالها نماینده ایران و عضو انجمن بین المللی نابینایان بود.
شادروان محمدرضا نامنی بنیانگذار اولین كتابخانه گویا در وزارت آموزش و پرورش است. وی همچنین با جلب همكاری هنرمندان زمان خود گروههای هنری نابینایان را تشكیل داد و نسبت به آموزش افراد نابینا و كم بینا همت وافری مبذول داشت، وی همزمان با اداره آموزشگاه از سال 1355 به عنوان مدرس روانشناسی در دانشگاههای تربیت معلم، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و الزهرا حضور داشت.

 اولین كتاب وی با عنوان " سیری گذرا در آموزش و بهزیستی معلولین بینایی" در سال 1363 منتشر شد و بدنبال آن دومین كتاب با نام « نخستین گام راهنمایی علمی پدران و مادرانی كه فرزند نابینا دارند» به جامعه ایرانی ارائه شد. علاوه بر اینها وی مقالات و جزوات متعددی در زمینه كودكان استثنایی بویژه نابینایان تهیه و در اختیار دانشجویان خود قرار داده است.
استاد نامنی هم چنین به عنوان مشاور امور آموزشی كودكان استثنایی و معلولین بینایی با وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی همكاری می نمود. استاد نامنی در سال 1369 پس از ازدواج با خانم شهره فلاح كسمایی با سرمایه شخصی و به یاری همسر خود سرمایه خانوادگی خویش را صرف تأسیس مؤسسه استثنایی عصای سفید نمود و با تصدی مدیریت مؤسسه و عضویت در هیأت امنا و ارائه مشاوره های روانشناسی بخش اعظم اوقات خود را در خدمت نابینایان و كم بینایان می گذرانید.
 
مؤسسه استثنایی عصای سفید در حال حاضر در چندین رشته آموزشی با كمك و همدلی اساتید و هنرمندان برجسته و دلسوز به آموزش اعضاء خود كه نابینا و كم بینا هستند می پردازد. لازم به ذكر است كه در زمان حیات شادروان نامنی گروه همخوان این مؤسسه با پشتیبانی و تلاش ایشان در اولین همایش معلولان كشور كه به همت سازمان بهزیستی برگزار شده بود موفق به كسب مقام اول و اخذ تندیس طلایی این همایش شد.
شادروان استاد محمدرضا نامنی، این فرزانه روشندل در 22 دیماه 1380 چشم از جهان فروبست و مؤسسه عصای سفید را كه نهال باروری در میان مؤسسات خیریه غیردولتی است به عنوان ثمره عمر پر بركت خود برای خیل هنرجویان و كارآموزان نابینا و كم بینا به یادگار نهادند


"روحشان شاد ... برای شادی روحشان فاتح می خوانیم"

   منبع:  کتاب تحول روانی آموزش و توانبخشی نابینایان
   انتشارات سمت 1381

(البته  نمونه این اساتید هنوز هم هستند نمونه اش استاد گرانقدر خود من و دوستانم آقای محمدرضا ظروفی که دوسال زحمت آموزش مارا کشیدند...ازشون ممنونم.امیدوارم همیشه شاد و پیروز باشند)

 

نوشته شده در تاریخ جمعه 13 مرداد 1391 توسط بهار
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

موضوعات

پیوند ها

لینكستان

آمار سایت

كد ماوس

فال حافظكد تقویم

ابزار پرش به بالا

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی

mouse code

كد ماوس