تبلیغات
بچه های ابدی
بچه های ابدی
هر سد و مانعی می تواند یک شانس برای تغییر زندگی شما باشد...

حقیقات جدید نشان می‌دهد كسانی كه بطور بیمارگونه و از سر عادت دروغ می‌گویند مغز آنها ناهنجاریهای ساختاری دارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز هلث از نیویورك، دكتر آدریان راین و یالینگ یانگ از دانشگاه كالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس و همكارانش دریافتند افرادی كه بنابه عادت دروغ می‌گویند و فریب كاری می‌كنند مقدار ماده خاكستری قشر پیشانی مغز آنها در مقایسه با افراد عادی كمتر و ماده سفید آن بیشتر است.

تحقیقات قبلی نشان داده است هنگامی كه افراد معمولی دروغ می‌گویند قشر پیشانی مغز فعالتر می‌شود. گمان می‌رود این بخش از مغز در یادگیری رفتار اخلاقی و احساس پشیمانی نقش داشته باشد.

از آنجا كه ماده خاكستری مغز از سلولهای مغزی تشكیل شده است و ماده سفید مغز ارتباطات بین این سلولها را تشكیل می‌دهد، دروغ گوها استعداد بیشتری برای دروغ گویی و محدودیتهای اخلاقی كمتری دارند.

محققان یك مجموعه مصاحبه و آزمایشهای روان شناسی از گروهی از داوطلبان انجام دادند تا ‪ ۱۲دروغ گوی بیمارگونه ، ‪ ۱۶فرد مبتلا به اختلال شخصیتی ضداجتماعی كه هیچ گونه سابقه دروغ گویی نداشتند و ‪ ۲۱فرد طبیعی را از هم بازشناسند. محققان با استفاده از شیوه ام آرای مغز شركت كنندگان را بررسی كردند.

نتایج بدست آمده نشان داد مقدار ماده سفید مغز در دروغ گوها ‪ ۲۶درصد بیشتر از مبتلایان به اختلال شخصیتی و۲۲درصد بیشتر از افراد عادی است.

مقدار ماده خاكستری مغز دروغ گوها ‪ ۱۴درصد كمتر از افراد عادی بود.

پژوهشگران می‌گویند مبتلایان به اختلال اوتیسم كه نمی‌توانند دروغ بگویند نسبت میزان ماده خاكستری به سفید مغزشان متضاد با دروغ گوهای شركت‌كننده در این مطالعه است. با آنكه اوتیسم یك اختلال پیچیده است و نمی‌تواند الگویی برای دروغگویی محسوب شود ، اما نتایج این بررسی بر روی كودكان اوتیسمی و نتایج ام آر آی در مورد دروغ گویی در افراد طبیعی با یافته‌های جدید در مورد بزرگسالان دروغ گو یكسان است و بیانگر آن است كه قشر پیشانی مغز در استعداد دروغ گویی نقش دارد.

كودكان كم سن و سال دروغ گوهای خوبی نیستند، اما با رسیدن به سن ‪۱۰ سالگی كه مقدار ماده سفید مغز افزایش بسیار ناگهانی پیدا می‌كند مهارت بسیار زیادی در دروغ گویی پیدا می‌كنند.

این یافته‌ها كاربردهای عملی ندارد اما اگر تایید شود می‌تواند در تشخیص تمارض، در دادگاههای جنایی، كمك به پلیس در كشف دروغ در افراد مشكوك ، و آزمونهای قبل از استخدام مفید واقع شود.

نتایج این مطالعه در شماه ماه اكتبر مجله ‪Journal PsychiatryBritish

منتشر شده است.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 آبان 1391 توسط بهار
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

موضوعات

پیوند ها

لینكستان

آمار سایت

كد ماوس

فال حافظكد تقویم

ابزار پرش به بالا

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی

mouse code

كد ماوس